Vyberte stránku

ACHB_Tomas-Kott-ATREASpolečnost ATREA s.r.o. se opírá o dlouholeté zkušenosti v oblasti mikroklimatu budov a rekuperace. Její výrobky jsou i na náročných evropských trzích ceněny pro svou inovativnost, špičkové technické parametry a široké možnosti uživatelského komfortu. Zásadním principem výrobního programu společnosti je snižování energetické náročnosti provozu vzduchotechnických zařízení. Do oblasti chytrého bydlení se společnost ATREA začleňuje nabídkou moderních rekuperačních jednek, které mohou být integrovány do systému chytrého řízení domu. Toto propojení umožňuje vzájemnou komunikaci s dalšími zařízeními v systému a tím efektivnějšímu využívání energií.

[messagebox type=“info“] Tomáš Kott pracuje ve společnosti ATREA na pozici vedoucího obchodu pro Českou a Slovenskou republiku. V oblasti mikroklimatu budov a úspor energií působí od roku 2002. Jeho hlavním přínosem je vybudování pevné pozice značky ATREA na trhu v oblasti dodávek moderních systémů a technologií pro (velko) kuchyňské provozy. [/messagebox]

 

1. V jakých typech domů a budov jsou rekuperační jednotky nejčastěji využívány?

Větrací jednotky s rekuperací tepla jsou vhodné do všech typů domů. Instalací vždy docílíte úspory provozních nákladů a zároveň zlepšíte kvalitu vzduchu uvnitř domu. Přiváděný vzduch z venku prochází filtrací a až poté je rozvádět do celého objektu.

Do nových, těsných nízkoenergetických a pasivních domů je instalace větrání s rekuperací tepla nezbytná. Bez pravidelného větrání rychle klesá kvalita vzduchu a zvyšuje se prostorová vlhkost. Totéž platí pro rekonstrukce, kde dochází nejčastěji k zateplení pláště budovy a výměně oken za těsná – stejně jako u novostaveb.

[divider type=“divide-4″] [/divider]


2. Proč by měl ten, kdo se chystá stavět nebo kupovat byt, uvažovat o rekuperaci?

V_Atrea_RekuperaceRekuperační jednotka dodává čerstvý vzduch potřebný pro zdraví obyvatel domu (ať ze stránky hygienické, tak po stránce komfortní). Oproti otevírání oken v pravidelných intervalech dávkuje větrací vzduch do celého bytu a zaručuje odvod již vydýchaného, znehodnoceného vzduchu. Eliminuje také zvyšování vlhkosti v budově a tím brání také tvorbě plísní na obvodových stěnách objektu.

Jednotka navíc obsahuje filtrační tkaniny, Které filtrují přívodní vzduch od prachových částic, takže je vhodná i pro alergiky. Zejména v městských bytech dochází ke snížení prašnosti z čerstvého vzduchu, který se dostává spolu s prachem do bytů otevřenými okny.

Rekuperace navíc sníží potřebu energií na vytápění, které by pouhým otevřením okna uniklo ven.

[divider type=“divide-4″] [/divider]

3. Čemu má zájemce věnovat zvýšenou pozornost, když uvažuje o koupi rekuperační jednotky?

V_Atrea_moznosti-vymeny_aspekty_600Prvním třídícím kritériem je samotné vzduchové množství, které jednotka má dodávat do větraných prostorů.

Druhým kritériem je účinnost zpětného zisku tepla (několikrát zmíněná rekuperace), které zajišťuje úspory tepla z větrání.

Třetím kritériem je spotřeba ventilátorů. Dalším parametrem důležitým pro posouzení je hluk vzduchotechnické jednotky, ale ten je možno podle vhodného umístění a tlumících prvků eliminovat (například pomocí hlukových izolací nebo potrubních tlumičů).

To jsou parametry, které by měly být ze strany dodavatelů jasně dány v technických podmínkách. Dalšími důležitými kritérii je i možnost rozšíření o dodatečné příslušenství – ohřívače/chladiče, čidla kvality vzduchu a podobně.

[divider type=“divide-4″] [/divider]

4. Jaký zdroj tepla v kombinaci s rekuperací doporučujete u nízkoenergetického a u pasivního domu, kde je potřeba dodatečného vytápění už tak minimální?

Rekuperační systém zajišťuje samostatnou výměnu vzduchu nezávisle na otopné soustavě. Zdroj tepla může tedy být jakýkoliv.

Z hlediska snižování energetické náročnosti a šetření energií se dají seřadit jednotlivé varianty vytápění objektu:

a) Pouze elektřinou – jedná se o nejméně efektivní zdroj, kdy uživatel je zcela odkázaný na ceny jediného dodavatele energií

b) Plynem – jedná se o poměrně dobrý zdroj s vysokou výhřevností. Ale současně jsme opět odkázáni na cenu dodavatele a navýšení ceny elektrické energie.

c) Tepelná čerpadla – výroba tepelné energie při dodání malého množství elektrické energie.

d) FVE (fotovoltaika) – výroba vlastní energie, kterou lze pokývat jak tepelné ztráty, tak i spotřebu energií v běžné domácnosti (osvětlení + elektrické spotřebiče). Bohužel v zimním období, kdy je méně slunečního svitu nemusí výroba dostačovat pro pokrytí vlastních potřeb a proto je nutno obvykle kombinovat i s jiným zdrojem tepelné a elektrické energie.

[divider type=“divide-4″] [/divider]

5. V čem spočívá údržba rekuperačních jednotek?V_Atrea_filtry-rekuperace

Výměnu filtračních tkanin přirovnáváme k výměně pytlíků od vysavače.

Při výměně může uživatel opticky zkontrolovat, zda se jednotka nezanáší prachem, případně některé sekce otřít navlhčeným hadříkem. Ostatní zásahy uživatelem nejsou zapotřebí.

[divider type=“divide-4″] [/divider]

6. Nejčastějším argumentem je nezdravé prostředí dodatečné zateplených starých domů – jakým způsobem se pak řeší větrání s rekuperací, vzduchotechnické potrubí v těchto domech nebo v bytových domech?

Naše firma dodává VZT rozvody jak pro podstropní rozvody (u starších objektů s vysokými stropy), tak pro rozvody v podlaze. Pokud nelze instalovat celoplošný podhled do každé místnosti, umisťující se vyústky na stěny k centrální chodbě a sníží se podhled pouze v místech, kde to lze. I při rekonstrukcích objektů se dají nalézt technická řešení jak větrací systém instalovat do různých objektů, někdy je to jednodušší, někdy složitější, záleží na objektu a jeho dispozicích.

[divider type=“divide-4″] [/divider]

7. Máte možnost nás seznámit s reálnou ukázkou změny vnitřního prostředí před a po využití rekuperace?

Koberovy_Pasivni domyNa našich webových stránkách www.atrea.cz máme uvedeny realizace rodinných domů s našimi technologiemi (rekuperační jednotky, zásobníky, tepelná čerpadla). Zároveň zde najdete informace o kompletních technologiích používané pro domy v pasivním standardu. Kokrétní ukázku změny vnitřního prostředí před a po využití rekuperace můžeme také představit na realizaci školy zde.

Pro klienty poskytujeme maximální technickou podporu. Pro tyto účely jsme vystavěli 13 pasivních domů v obci Koberovy, ve kterých si zájemci mohou objednat prohlídku a bezplatnou konzultaci s projektovým manažerem.

[divider type=“divide-3″] [/divider]

Děkujeme Vám za rozhovor.

Tým Asociace chytrého bydlení

[divider type=“divide-3″] [/divider]

Mohlo by Vás zajímat: