Počet chytrých domácností v Evropě do roku 2021 vzroste sedminásobně!

autor: | Srp 9, 2017 | Asociace radí, Konference Smart Home 2017

Mezi nejsilnější trhy chytrých domácností stále patří Severní Amerika a Evropa (EU28+2). Velké příležitosti k růstu stále více přináší také země APAC. Velký podíl v chytrých domácnostech tvoří dílčí řešení ve srovnání s komplexními a multifunkčními systémy.

Domácí automatizace stojí na křižovatce rychle se rozvíjejících technologií, které významně ovlivňují její vývoj – rozšíření internetového připojení domácností, masové přijetí chytrých telefonů, tabletů a fenomén posledních let „Internet věcí“ (Internet of Things). Studie společnosti Berg Insight ze Švédska proto označuje za chytrou domácnost takovou, ve které lze ovládat pomocí chytrého telefonu nebo webového rozhraní všechny připojené spotřebiče a zařízení (komplexní řešení) nebo alespoň některé z hlavních oblastí, jako jsou: systémy pro kontrolu a řízení spotřeby energie, pro topení/klimatizaci, bezpečnostní a přístupové systémy, osvětlení a stínění, domácí spotřebiče, audiovizuální a zábavní systémy, vybavení pro zdravotní a asistovanou péči.

Z průzkumu Berg Insight využívá v Evropě (země EU28 + 2) chytré systémy 10,9 milionů domácností. Během příštích pěti let je očekáván každoroční nárůst o 57% (při složené roční míře růstu CAGR) až do roku 2021, kdy analytici předpovídají v evropských zemích celkem 80,6 mil. chytrých domácností! Pro zajímavost, na konci roku 2014 bylo pouhých 3,3 milionů chytrých domácností a za dva roky se počet více jak ztrojnásobil.

Chytré systémy však mnohem častěji najdeme v Severní Americe, která má značný náskok z pohledu zralosti i penetrace trhu chytrých domácností. Z celkového počtu domácností má již 16,7% domácností instalováno chytré řešení, ať už dílčí nebo více komplexní. V roce 2016 zaznamenala Severní Amerika silný nárůst chytrých domácností, který se zastavil až na 31,2 milionech instalací, což představuje obdivuhodný 58% nárůst. Do roku 2021 odborníci zde očekávají zmírnění tempa růstu na 27% ročně.

Mezi další teritoria s velkými příležitostmi k růstu se řadí země APAC. Vysoký nárůst chytrých řešení odborníci očekávají v zemích jako je Čína, Severní Korea, Japonsko. Podle portálu Statista.com je Čína dokonce druhou zemí s nejvyšším obratem v oblasti smart home hned po vedoucí USA. Na 3 místě je pak sousední Německo.

 


banner_250x250_smart-home-2017

Zajímá Vás oblast Chytrého bydlení a Internetu věcí? Chcete se dozvědět více nebo diskutovat na toto téma se specialisty v oboru Přihlaste se na 3. ročník konference SMART HOME & PERSPEKTIVY IOT, která se uskuteční 19.9.2017 v Praze. Více na www.achb.cz/konference/

 

 


banner-250x250-soutez-achb_2017Konference bude inspirací také pro architekty či projektanty, kteří se chtějí zapojit do soutěžní přehlídky chytrého bydlení a prostor „Smart Space & Living“, s uzávěrkou přihláškové dokumentace k 30.11.2017.  Přidejte se k tvůrcům chytrého bydlení a využijte příležitost být o krok napřed. Více informací zde: www.achb.cz/soutez/

.

 


Mohlo by Vás zajímat!

 

Počet chytrých domácností v Evropě do roku 2021 vzroste sedminásobně!

Chcete se dozvědět, kolik je chytrých domácností v Evropě nebo Severní Americe? Jaké jsou prognózy na příštích pět let? Víte, která ze sousedních zemí tvoří 3. největší obrat v oblasti Smart Home?

Soutěžní přehlídka „SMART SPACE & LIVING“

Cílem soutěžní přehlídky je podpořit architekty a projektanty v tvorbě nových vizí a návrhů v rychle rostoucím odvětví Smart Home. Nejlepší projekty získají hodnotné ceny a mediální podporu. Konference SMART HOME & perspektivy IoT bude nepochybně inspirací pro ty, kteří se chtějí zapojit do této soutěžní přehlídky.

Konference SMART HOME & perspektivy IOT

Tisková zpráva: Sdružení Asociace chytrého bydlení připravuje letos již 3. ročník úspěšné konference s názvem „SMART HOME & perspektivy IoT“, která se uskuteční 19.9.2017 v Praze, v kongresovém centru hotelu Grandior.