Samsung uvádí na trh aplikaci „Relúmĭno“ pomáhající osobám se zrakovým postižením

autor: | Pro 1, 2017 | Elektrotechnika, elektrotechnika, Novinky

Samsung uvádí na trh aplikaci „Relúmĭno“ pomáhající osobám se zrakovým postižením

Společnost Samsung Electronics oznámila, že se chystá na trh uvést aplikaci „Relúmĭno“ určenou jako zrakovou pomůcku pro osoby se zrakovým postižením. „Relúmĭno“ funguje ve spojení s brýlemi Gear VR a pomáhá lidem se zrakovým postižením lépe vidět. Uživatelé novějších chytrých telefonů řady Galaxy včetně modelů Galaxy S7, S7 Edge, S8, S8+ a Note8 si budou aplikaci „Relúmĭno“ moci stáhnout zdarma v obchodě Oculus ve verzi podporující angličtinu a korejštinu. Aplikace „Relúmĭno“ není určena uživatelům s úplnou ztrátou zraku.

„Relúmĭno změní život 240 milionům osob žijícím po celém světě se zrakovým postižením a my slibujeme poskytovat pevnou a nepřetržitou podporu,“ uvedl Jaiil Lee, viceprezident a ředitel Centra pro kreativitu a inovace společnosti Samsung Electronics.

Aplikace sloužící jako zraková pomůcka zpracovává obraz zachycovaný zadním objektivem chytrého telefonu takovým způsobem, aby byl přístupný osobám se zrakovým postižením. Mezi hlavní funkce programu patří kromě jiného funkce pro zvětšení či zmenšení obrazu, zvýraznění obrysů, nastavení barevného kontrastu a jasu, zobrazení v inverzních barvách či použití barevných filtrů. Výsledným efektem těchto funkcí je, že „Relúmĭno“ umožňuje lidem se zrakovým postižením vidět jasnější obraz, což jim napomáhá při čtení knih či prohlížení předmětů.

Osobám s výpadkem zorného pole nebo tunelovým viděním, což je ztráta periferního vidění se zachováním vidění ve středu zorného pole, pomáhá „Relúmĭno“ zobrazením částí obrazu, které uživatel nevidí, v části zorného pole, kde je zrak zachován. Praktické použití aplikace spočívá v tom, že si uživatel při prvním použití nastaví velikost části zorného pole postižené ztrátou vidění nebo ztrátou periferního vidění. Aplikace pak automaticky zobrazí tu část obrazu, kterou by uživatel neviděl, v oblasti „tunelového“ vidění nebo v části zorného pole, kde je zrak zachován, takže uživatelé mohou vidět předměty lépe. Na rozdíl od jiných zrakových pomůcek podobné kvality, jejichž cena často dosahuje tisíce dolarů, mohou uživatelé aplikace „Relúmĭno“ nyní využívat výhod podobných funkcí za mnohem dostupnější cenu.

Na začátku letošního roku se aplikaci „Relúmĭno“ dostalo velké pozornosti na barcelonském veletrhu Mobile World Congress, největším světovém veletrhu zaměřeném na mobilní technologie. Na této akci se s pozitivním ohlasem setkal C-Lab, vědecký inkubátor společnosti Samsung, který zde představil technologii vyvinutou se záměrem pomáhat lidem s fyzickým postižením, nejenom vytvářet zisk vývojem konvenčních zařízení určených pro VR.

Relúmĭno byl původně projekt, na jehož vývoj se v květnu loňského roku zaměřil C-Lab a který měl umožnit lidem se zrakovým postižením, aby se mohli věnovat každodenním činnostem jako je sledování televize nebo čtení knih stejně tak, jako to činí lidé bez zdravotního postižení. Projektový tým nazval vyvíjenou aplikaci „Relúmĭno“, což v latině znamená „znovu rozsvítit“, protože chtěl lidem se zrakovým postižením umožnit, aby se mohli těšit z každodenních činností, které většina lidí obvykle považuje za samozřejmé.

Přestože projekty probíhající v rámci inkubátoru C-Lab trvají většinou pouze jeden rok, projekt Relúmĭno bude pokračovat a zaměří se na řešení dalších zadání. Plánuje se vývoj výrobků podobných brýlím, které by lidem se zrakovým postižením umožnily používat v každodenním životě zrakové pomůcky, aniž by to přitahovalo nechtěnou pozornost ostatních lidí. Projektový tým bude kromě toho průběžně řešit případné připomínky k nedávno vydané verzi aplikace, které získá v rámci zpětné vazby od uživatelů.

Program C-Lab byl zahájen v prosinci roku 2012. Jeho cílem je podpořit nově vznikající projekty a rozvíjet mezi zaměstnanci společnosti Samsung podnikovou kulturu postavenou na tvůrčím přístupu a inovativních nápadech. V rámci programu jsou kromě IT projektů týkajících se internetu věcí (IoT), nositelné elektroniky či virtuální reality podporovány také společensky prospěšné projekty jako „Relúmĭno“.

Další informace o aplikaci „Relúmĭno“ získáte na stránkách https://www.samsungrelumino.com/.

Zaujalo Vás naše řešení? Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás!


Mohlo by Vás zajímat!

 

Inovace hladinového relé a hlídacího relé účiníku

Hladinové relé HRH-8 Hladinové relé HRH-8 disponuje stejnými funkcemi jako jeho předchůdce HRH-1, tvoří jeho přímou náhradu. Navíc má vyšší odolnost v 50 Hz síti, pro každou sondu samostatně lze nastavit citlivosti i časové zpoždění. Tři DIP slide přepínače slouží k výběru funkcí, kterých je...