Generační pohled na chytré bydlení

autor: | Led 8, 2018 | Asociace radí, Projektování a realizace

Na začátek trocha teorie

Je zcela zřejmé, že lidé bývají ovlivněni dobou, ve které vyrůstají a žijí. Působí na ně celá řada faktorů, které formují jejich osobnost, znalosti, dovednosti a chování. Nechci se pouštět do rozebírání společenských a politických vlivů, ale chci se zaměřit vlivy technické. Jak technika ovlivňuje generace lidí?

Já osobně patřím do Generace X narozené v letech 1965 – 1985, tedy tzv. Husákovy děti. Obklopovala nás analogová technika, gramofony, tištěné knihy a časopisy, první osobní počítače Atari a Sinclair a kapesní hry Nintendo Game Boy. Později nás zasáhl příchod mobilní telefonů, laptopů a internetu.

Generace Y, čili Millenials narozená v letech 1986 – 2006 vyrůstá v současné digitální éře. Mají svoje chytré telefony a tablety stále při ruce a využívají je k mnoha věcem. Od získávání informací, přes sdílení a kontakt s přáteli, po nakupování. Hrají na herních konzolích 3D hry s virtuální realitou. Internet vnímají jako všudypřítomnou platformu pro studium, práci a zábavu.

David Jakubec

David Jakubec

AV MEDIA, a. s.

Poznejme naše budoucí zákazníky

Generace Y převezme do roku 2030 otěže a stane se tahounem produktivity společnosti. Techniku z doby Generace X považují za retro a nechápou, jak jsme s tím mohli žít a pracovat, stejně jako my nechápeme jejich neustálý online životní styl. Bude Generaci Y zajímat chytré bydlení ve formě, v jaké jej nyní známe? Ačkoliv se mnozí developeři domnívají, že tvoří bydlení budoucnosti, není to z pohledu Generace Y úplně pravda.

Když vidím současné developerské projekty v rezidenčním segmentu, nemůžu přehlédnout, že jejich projektantům mnohdy chybí potřebná otevřenost a vizionářství. Jedna moje nedávná osobní zkušenost. Před pár lety jsem si koupil nový byt v Praze v rámci developerského projektu v malebném koutě města. Po stránce lokality a stavby samotné nebylo co vytknout, ale po stránce technického vybavení jsem nechápal, jaké cílové skupině zamýšlel developer byty prodávat. Rozvody silno- a slaboproudu mi silně připomínaly dobu panelové výstavby v 60. a 70. letech. Nebylo počítáno s rozvody domácí sítě, audiovizuální techniky, zabezpečovacího systému. Regulace vytápění s centrálním termostatem na jižní stěně obýváku je doslova nesmyslná. Zatímco v místnostech na sever je zima, termostat osluněný zimním slunce hlásí komfortních 23 stupňů. Ano, smutná zkušenost v 21. století.

Již dnes projektujeme budoucnost

Ale co na to Generace Y? Je současná developerská a individuální výstavba připravená pro novou generaci zákazníků? Odpovídá technické vybavení moderním trendům a je dostatečně flexibilní i do budoucna? To jsou otázky, se kterými by měl pracovat projektant při návrhu stavby. Musíme tedy otevřít oči a naslouchat současným teenagerům. Dívejme se, jak využívají techniku nyní a představte si jak, při současné dynamice vývoje techniky, jí budou využívat v roce 2030. Ve firemním segmentu jsou již nyní vidět obrovské změny směrem k nové generaci zaměstnanců. Firmy se snaží adaptovat pracovní prostředí novým trendům a formám práce, aby byli pro nové uchazeče atraktivním a perspektivním zaměstnavatelem.

V rezidenčním segmentu jsou již také vidět první vlaštovky. Ale jej jich jako šafránu a patří spíš do vyšší rozpočtové kategorie. Poměrně zajímavým tématem je koncept Smart City, kde na začátku je chytré město, ve kterém jsou stavěny chytré budovy pro práci a bydlení. Vše se propojí do živoucího ekosystému prostřednictvím IoT (Internet Of Things), ve kterém městská infrastruktura spolupracuje s domácí infrastrukturou a naopak.

Díky stoupající populaci lidí, stále většímu tlaku na management spotřeby zdrojů a energií, regulaci městské dopravy, integraci státní správy, bezpečnost a mnoho dalších oblastí městského života je to nevyhnutný proces, který již začal. Je vzrušující, že můžeme být u toho a aktivně ovlivňovat budoucí generace naší prací. Když budete dnes projektovat a navrhovat nějaký systém, nebo technologii, přemýšlejte, jestli jste byli dostatečně otevření a váš rezidenční projekt bude přinášet radost a užitek svým majitelům i během následujících dekád.

 

Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás!


Mohlo by Vás zajímat!

 

Medaile „Za zásluhy o české archivnictví“

Gratulujeme autorovi výstavy Labyrintem dějin českých zemí! Za výstavu Labyrintem dějin českých zemí získal autor výstavy, Ivo Plass, od ministra vnitra České republiky medaili "Za zásluhy o české archivnictví". Slavnostní ceremoniál proběhl 24.10. v prostorách Národního archivu. Výstavu si můžete...

Podpora rozvoje studijního prostředí na VŠ

V létě vyvrcholila realizace výzvy č. 02_17_044 - Podpora rozvoje studijního prostředí na VŠ, tzv. „Nábytečku“. Cílem výzvy bylo zvýšit kvalitu vzdělávání prostřednictvím modernizace a doplnění vybavení vysokých škol. Jednalo se o vybavení knihoven, studoven, jazykových a počítačových učeben nebo...