Mýty a omyly o větrání s rekuperací

autor: | Bře 13, 2018 | Asociace radí

Čerstvý vzduch je jednou ze základních potřeb člověka, jeho dostatečný přívod je nutné zajistit ve všech prostředích, kde se člověk dlouhodobě vyskytuje – v bytech a rodinných domech nevyjímaje. Při běžném větrání např. otevřenými okny dochází ale u rekonstruovaných budov či novostaveb k velkým energetickým ztrátám, protože u takovýchto objektů má energie pro větrání významný podíl.

Aby se mohlo u těchto budov větrat dle potřeby a zároveň nedocházelo k negativnímu nárůstu vytápění, je vhodné instalovat do nich systémy řízeného větrání s rekuperací, které zajistí dostatek čerstvého vzduchu s minimálními energetickými úniky. Tato zařízení disponují tzv. REKUPERACÍ, což představuje procentuální návratnost tepla při větrání. Účinnost rekuperace tepla se reálně u běžných vzduchotechnických zařízení pohybuje od 50 do 90 %, s jednotkami DUPLEX společnosti ATREA dosáhnete účinnosti rekuperace vzduchu u jednotek pro byty a rodinné domy od 80 do 95 %.

Rekuperace pro rodinné domy vám přinese spoustu výhod, které oceníte při běžném užívání svého nového nebo rekonstruovaného domu. Pojďme se ale nyní zaměřit na pár mýtů a omylů, které občas bývají s rekuperací spojovány:

„Vysoké roční náklady na výměnu filtrů a servis VZT systémů“

Ročně vynaložíte na výměnu filtrů úplně stejně, jako když měníte filtry a sáčky ve vysavači, při 5 výměnách u rodinných domů se podle plochy filtru pohybuje mezi 190 až 450 Kč s DPH, tolik totiž stojí 10 náhradních filtrů a náročnost na výměnu je také stejná.

Dále se doporučuje 2x ročně vyndat rekuperační výměník a propláchnout ho tekoucí vodou. Jak je čištění vzduchovodu snadné si můžete přečíst v našich starších článcích:

1. část, 2. část, 3. část, 4. část

 

„Rekuperace špatně větrá pachy, nemohu otevřít okno“

Instalací řízeného větrání se domy posouvají do vyššího standardu. Vyšší standard ovšem nutně neznamená, že přestaneme používat běžné návyky, které nám jsou příjemné – jako je i zmíněné větrání okny.
Jak již bylo napsáno výše, u domů a bytů se REKUPERACE využívá zejména kvůli úspoře energie. To znamená, že využití vzduchotechniky probíhá

  1. a) v topné sezóně (úspora energie pro vytápění)
  2. b) v letních měsících (eliminace tepelných zisků při vysokých teplotách).

 

Okna se do těchto objektů umisťují naprosto stejná, jako do běžných domů. V případě, že není nutné z z pohledu úspory energie větrat vzduchotechnikou, uživatelé přechází na běžné otevírání oken a otevírají okna přesně tak, jak jsou zvyklý.

Další důležitá věc je zmíněná úspora. Pokud majitelé nepotřebují řešit úniky tepla v zimě nebo tepelné zisky v létě, mohou větrat po celý rok, jak jsou zvyklý, bez ohledu na rekuperaci. Pouze v ten moment nebudou šetřit energii a budou se jim zvyšovat náklady na vytápění (ev. chlazení). Více o principu se dozvíte zde.

 

„Nezbavím se pachu v domácnosti,
například odéru z připálenin“

Silné odéry – jako představuje právě připálenina během přípravy jídel, je obecný problém jakékoliv domácnosti. Člověk vnímá i stopová množství těchto pachů, které nezachytí ani přístrojová technika.

Faktem ovšem zůstává, že ani při důkladném provětrání okny tato množství z domácnosti nedostaneme. Kupříkladu – připečené oleje a spáleniny se vytrácí z bytu v řádu několika dní, s čímž má většina z nás bohaté zkušenosti.

 

Vzduchotechnika naopak díky tomu, že udržuje místnosti, kde tyto pachy vznikají, v podtlaku (typicky: kuchyně, koupelny a toalety) udržuje tyto pachy pouze v těchto prostorách a nedochází k rozšiřování do zbylých částí bytu (jako jsou obývací pokoje, ložnice aj). Řízené větrání pak kontinuálně vyměňuje v bytě vzduch i za nepřítomnosti osob, čímž napomáhá rychlejšímu odbourání i zbylých stopových množství těchto pachů.

 

 

„Rekuperace bude muset být v každé novostavbě“

Díky legislativním změnám a jednoznačně se zahušťujícím městům bude požadavek na větrání s rekuperací stále častější, nebude to však platit paušálně pro všechny novostavby. Nová směrnice 210/31/EU zavádí přísnější požadavky na energetickou náročnosti nově postavených budov nad 1500 m2  od 1. 1. 2021. Součástí moderních technologických prvků pro úspory energií je také větrání s rekuperací.

Samotný požadavek o nutném použití řízeného větrání může nastat ve chvíli, kdy je předmětný objekt situován v místech, kde hygienická stanice rozhodne o nutnosti jeho použití. Toto je dáno místními podmínkami jako je hluk, znečištění atd.

ATREA s.r.o.
www.atrea.cz


Mohlo by Vás zajímat!

 

ATREA sponzorem maturitního plesu

Bylo nám potěšením být jedním ze sponzorů maturitního plesu studentů VOŠ a SPŠ ve Volyni. Všem maturantům přejeme úspěšné zakončení studia a těšíme se na případnou spolupráci při projektování nebo instalacích větracích systémů s rekuperací tepla. Tým ATREA Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás!...

Jak hodnotí manželé ze Stupavy po 7 letech užívání systém řízeného větrání, vytápění a chlazení?

Manželé K. (Stupava, Slovensko) si před téměř 7 lety postavili dvojpodlažní rodinný dům (kolaudace v roce 2012). Hlavním zdrojem pro otopnou soustavu je TČ v kombinaci s plynovým kotlem Geminox. Do daného objektu je navržen systém řízeného větrání s chlazením a vytápěním pomocí vzduchotechniky...

Větrání (velkokuchyní) je zásadní

"Odvětrávání pachů je téma, které řeší každý hoteliér nebo restauratér. O tom, jaké jsou možnosti řešení tohoto problému, jsme si povídali s Janem Foretem, produktovým a projektovým manažerem společnosti ATREA s. r. o., která se větráním velkokuchyní už několik let úspěšně zabývá." Přečtěte si...

GASTRO A REPORT MINUTKA – Dva tisíce porcí denně

Areál libereckého závodu společnosti Magna Exteriors je obrovský – rozkládá se na ploše 95 000 m2, z toho 30 000 m2 zabírají výrobní provozy. Vyrábějí se tu plastové díly pro automobily – lakované kryty nárazníků, mřížky chladičů, lakované prahy, plastové páté dveře, středové panely řízení,...

ČERSTVÝ VZDUCH a teplo z toho vydýchaného

Zaujalo Vás naše řešení? Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás! Mohlo by Vás zajímat!