Od spolupráce k spolutvoření nových nápadů

autor: | Říj 2, 2018 | Novinky, Projektování a realizace

Měnící se povaha práce nás nutí, abychom přemýšleli o všech možnostech, jak správně navrhnout pracovní prostory pro agilnější, flexibilnější a kreativnější týmy. Lidé potřebují plynule spolupracovat odkudkoli, z místa, které jim aktuálně nejlépe vyhovuje.

 

Aby se organizacím dařilo, potřebují objevit novou firemní kulturu založenou na pozitivních zkušenostech, která aktivně propojují všechny lidi a přitahují nové talenty. Je potřeba navrhnout pracovní prostory a vybrat správné komunikační technologie, které stimulují kreativní myšlení, podporují týmovou spolupráci a společné spolutvoření.

„Spolupráce vede k inovacím, pokud se jedná o správný druh spolupráce a je-li podporována správným způsobem.“

 

SPOLUPRÁCE JE KLÍČOVÁ

Znáte to: „Všichni říkají, chceme více a efektivněji spolupracovat.“

Co vlastně znamená spolupracovat? Co tím myslíme, když chceme mezi sebou spolupracovat? Pravdou je, že existuje spousta různých způsobů, jak spolupracovat. Máme tendenci myslet na spolupráci, jako na přenos znalostí. Ale když se zeptáte lidí, co pro ně znamená lépe spolupracovat, řekli by vám:

„My potřebujeme, aby lidé spolupracovali, aby spoluvytvářeli to, co by jako jednotlivci nikdy nevytvořili.“

Bohužel v určitých situacích někdy méně a někdy více spolupráci záměrně nevyhledáváme. Lidé mají totiž obavu z toho, že spolupráce se rovná ztrátě jejich času. Přitom přechod od spolupráce k SPOLUTVOŘENÍ je velkou příležitostí, jak si mezi sebou ve skupině říci:

„Jsme tady, abychom opravdu změnili důležité věci.“

SPOLUTVOŘIT A TVOŘIT

Spolutvoření je jedno ze základních způsobů lidského chování, bez kterého se dnes i v budoucnosti neobejdeme. U spolutvoření nejde o sdílení informací nebo znalostí, jde o opravdové lidské propojení hlubokých neotřelých kreativních nápadů v jeden komplexní celek.

Abychom mohli opravdu plnohodnotně spolutvořit, potřebujeme se setkávat s lidmi v prostoru, jehož cílem je usnadnit vzájemnou komunikaci, umožnit jednoduše sdílet digitální obsah a podpořit tok myšlenek např. v Huddle room, Collaboration room, Meeting room, Boardroom, Videoconference room.

Vznikají však i takové situace, kdy potřebujeme nerušeně tvořit a hluboce pracovat v klidném prostoru např. Focus room nebo vykonávat kognitivně nenáročné úkony tzv. mělkou práci v open office či odpočinkových a relaxačních zónách.

Přerušováním času mezi spolutvořením ve skupině a samostatnou „hlubokou a mělkou prací“ si rozšiřujeme kontext a zesilujeme vlastní neotřelé nápady. Z výše popsaného plyne, že je vhodné vše rovnoměrně rozložit v čase, abychom dosáhli nejvyšší míry kreativního myšlení.

Říká se, že spolupracující týmy mají více nápadů než ti, kteří pracují samostatně. Výzkumy však naznačují, že k originálním nápadům často přicházíme v okamžiku, kdy pracujeme samostatně. Co je tedy lepší? Obě možnosti jsou správné. Nejlépe přicházíme s nápady v prostoru, který podporuje jak skupinovou spolupráci i samostatnou práci.

SPOLUTVOŘENÍ je zaměřeno na AKTIVNÍ ZAPOJENÍ všech zúčastněných stran do návrhu nových služeb, produktů, obchodních strategií, firemních procesů… Spolutvořením vytváříme budoucnost organizace, místo toho, abychom se řídili velením „shora dolů“.

Existuje několik důvodů, proč se spolutvoření stává důležitou strategií pro změnu. Jaké jsou výhody spolutvoření? Spolutvořením:

  • zapojíte různé typy lidi s odlišnými dovednostmi a znalostmi,
  • přicházíte s neotřelými nápady,
  • oslovíte celou komunitu lidí a využijete jejich silných stránek,
  • definujete základy pro agilnější, flexibilnější a kreativnější firemní prostředí.

 

Proč tedy spolutvoření nezkusit? Na spolutvoření je potřeba se dobře připravit. Říkat, že SPOLUTVOŘÍTE nestačí: ve skutečnosti neměníte nic a znovu jen velíte „shora dolů“. Spolutvoření musí vytvářet hodnotu pro všechny zainteresované strany/lidi.

FIREMNÍ PROSTORY A TECHNOLOGIE

Zásadní otázkou je, zdali považujeme firemní prostor a technologie jako nástroj pro dosažení obchodních výsledků. Většinou na tuto otázku odpovíme „ano“. Pokud řekneme, že „ano“, pak se musíme zaměřit na to, jaký druh chování lidí je potřeba povzbudit a jaký je potřeba potlačit. Touto otázkou poodhalíme skutečnou firemní kulturu. Pokud někdo odpoví, že věří v hierarchií, kontrolu a dohled, pak je to špatně. Většinou se setkáme s odpovědí, že angažovanost, transparentnost, sebeřízení a motivace jsou věci, které je nutné posilovat.

Při návrhu pracovních prostor je dobré myslet nejen na pozitivní chování, ale i na pocity sociálního bezpečí, kolegialitu, intimitu, uspořádání fyzického prostoru, smysluplného výběru technologií, které musejí vycházet z přání a představ zaměstnanců.

PŘÍKLAD

Podívejme se na místnost s dvaceti židlemi, kde je během probíhající prezentace jen deset fyzicky přítomných lidí z toho osm se dívá do svého mobilního zařízení a notebooku. Toto je přesně nežádoucí chování a špatně navržený prostor.

Firemní prostory se přizpůsobují konkrétní kultuře a byznys strategiím. Komunikační technologie se zaměřují na to, aby nenarušily lidské vztahy, povzbudily spolutvoření, představivost a v neposlední řadě rovnoměrně zapojily lidské mozky.

 

PROSTORY PRO SPOLUTVOŘENÍ

  1. Stimulují vizuální myšlení.
  2. Zajišťují bezpečný prostor pro kreativitu.
  3. Zapojují všechny účastníky i ty vzdálené.
  4. Umožňují spolupracovat i ve stoje.
  5. Usnadňují sdílení digitálního obsahu ze všech zařízení.
  6. Podporují tvořivost ve skupině i samostatně.

Zaujalo Vás naše řešení? Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás!


Mohlo by Vás zajímat!

CUBEX CENTRUM PRAHA – Nejlepší nové venue na světě!

Cubex Centrum Praha získalo vítězné ocenění v mezinárodní soutěži 9th Global Eventex Awards, v kategorii nové venue. Jako preferovaný AV dodavatel z toho máme velkou radost. Ocenění Eventex Awards je nejvyhledávanější a nejznámější soutěží ve světě eventů. Bylo založeno již v roce 2009 a od té...

Čtvrtý ročník konference Cinema Czech je za námi!

Na konci března proběhlo v CineStaru na Černém mostě dvoudenní setkání kinařů. Letošního setkání se zúčastnilo více než 150 kinařů z celé České republiky. Ve dvou dnech jsme účastníkům prostřednictvím tuzemských i zahraničních hostů představili zajímavé novinky a trendy v oblasti kin. Nechyběla...

Agilní řízení v moderním pracovním prostředí

Lidé dnes chtějí pracovat jinak. Práce jim musí dávat smysl, nejlépe v pracovním prostředí, ve kterém mohou využít svůj potenciál a silné stránky.   Citace článku jsou převzaty z článku o agilním řízení, autorka Eva Höschlová:...

Budoucnost práce?

Technologie mají potenciál zlepšit a změnit způsob, jak nyní pracujeme, přesto se velká část budoucnosti práce věnuje scénářům, jak o práci všichni přijdeme.   Pravděpodobně jste si všichni přečetli příběhy o technologickém pokroku a strojích/robotech jenž převezmou práci nás všech....

Výstava Šílený hedvábník – Zika a Lída Ascher textil a móda

15.2. - 15.9.2019 Uměleckoprůmyslové museum v Praze   Slavnostní vernisáží byla zahájena v UPM výstava s názvem “Šílený hedvábník” s podtitulem “Zika a Lída Ascher textil a móda”. Výstava odkrývá příběh  pražských rodáků Ziky Aschera a jeho manželky Lídy, kterým do osobního i profesního...

Je libo velkolepé entrée?

Neustále se v AV MEDIA EVENTS snažíme sledovat nové trendy, proto jsme pro vás přichystali i tuto novinku – Kinetickou LED stěnu.   Jistě víte, jak může LED stěna s pěkným obsahem katapultovat event do jiných dimenzí. To už ukazujeme běžně v našich realizacích kongresů a konferencí, show i...

VÝSTAVA PIXAR – 30 LET ANIMACE

Zveme Vás na výstavu mapující historii i současnost proslulého animačního studia Pixar.   Tato oficiální putovní výstava, která se uskuteční od 15. února do 26. května 2019 v Křížíkově pavilonu E na holešovickém výstavišti, přiblíží svým návštěvníkům vznik oblíbených animovaných filmů jako je...

Pozvánka na Cinema Czech 2019

19. - 20.3. 2019   Rádi bychom vás pozvali na čtvrtý ročník konference Cinema Czech. Pro letošní rok jsme pro vás připravili i několik novinek. Kromě zajímavých hostů, technologických workshopů a filmových titulů od distributorů, se můžete těšit na  VR arénu, kde zažijete spoustu...

V-Tower není jen o luxusním bydlení, ale i o relaxaci a odpočinku

Součástí relaxační zóny je i malý kinosál se zvukovým systémem Dolby Atmos   Nejmenší soukromý kinosál s 11 sedačkami je  součástí relaxační zóny luxusního bytového komplexu V-Tower. Kromě premiérových filmů je možné sledovat živé přenosy sportovních utkání, opery, ale  i videa z Youtube...

Tým ze ZŠ Šromotovo zvítězil v evropské soutěži VEX IQ Challenge ve Finsku

V červnu 2018 jsme uspořádali 1. robotickou soutěž VEX IQ Challenge (Ringmaster) v České republice. Dva z vítězných týmů (ZŠ Šromotovo, Hranice a ZŠ Grünwaldova, České Budějovice) jsme druhý víkend v lednu doprovodili na evropské finále do Finska. AV MEDIA, a.s. se stala hlavním sponzorem...